Якщо зубний біль застиг вас зненацька, слід терміново звернутися до стоматолога. А якщо страждання почалися, скажімо, вночі? Або на дачі, з якої так от запросто в місто не зірвешся?
У ситуації, що змушує боротися з болем наодинці, хоча б раз в житті напевно побував кожен. Вам на допомогу - поради на екстрений випадок.
Полегшало? Але це не привід відкладати візит до стоматолога. Ви тільки купірувати біль, а треба ліквідувати її причину - вилікувати зуб.
Прагнучи до того, щоб на довгі роки зберегти здоров'я зубів, треба не тільки ретельно доглядати за ними, але і добре знати про те, що може зробити позитивний або негативний вплив на них.
Куріння сприяє не тільки потемніння зубної емалі, а й розвитку пародонтиту, який виникає на тлі постійного пересушування слизової порожнини рота. Якщо людина, що палить почала відчувати сухість у роті, то це сигнал до того, що на тлі куріння захисні сили його організму руйнуються, тобто, в ротовій порожнині недостатньо слини, щоб природним шляхом очищати тканини від згубного впливу мікроорганізмів.
У питанні збереження здоров'я зубів кава схожа на куріння, воно так само сприяє потемнінню емалі, а закінчується пристрасть до цього напою розвитком карієсу.
Через велику кількість цукру, що міститься в солодощах, вони є ворогом номер один для зубів, так як в ротовій порожнині, після їх вживання, утворюються ідеальні умови для розмноження гнильних бактерій і розвитку карієсу. Якщо дуже важко відмовитися від солодощів, то після їх вживання треба привчитися чистити зуби або хоча б полоскати рот.
Звичка гризти щось тверде, наприклад, кісточки від вишні або сливи, бажання зубами відкрити пляшку, навіть «відкушування» швейної нитки може привести до механічного руйнування зубів.
Кислі соки, такі, як лимонний і апельсиновий, безперечно, надзвичайно корисні для організму, але кислоти, що містяться в них, руйнівно діють на емаль зубів, тому такі соки п'ють через трубочку, щоб звести до мінімуму контакт рідини з зубами.
Кислоти, що містяться в газованій воді, так само руйнують зубну емаль, а велика кількість цукру, що міститься в ній, призводить до розвитку карієсу, тому від газованої води краще відмовитися зовсім.
Якщо Вам знайомі подібні почуття, то прислухайтеся до наших порад:
Союз з лікарем
Проблема з зубами дитини - це загальна проблема батьків, дитини і лікаря. У кожного з учасників процесу свої завдання. Але лікування відбудеться і пройде нормально при об'єднанні зусиль, тому:
Виховання під час лікування
Багато батьків хочуть, щоб їх дитина справляла на оточуючих виключно сприятливе враження. І тому, якщо дитина, на їхню думку, робить щось не так, вони тут же починають її виховувати. На думку лікарів, таке ставлення до дитини в кабінеті може негативно вплинути на його поведінку під час лікування.
Тут важливий індивідуальний підхід:
Якщо Ваша дитина боязка, тиха і слухняна, особливо з незнайомими людьми, надайте їй повну свободу в кабінеті. Ні в якому разі не осмикуйте його: «йди туди; скажи спасибі; витри ніс» і т.д. З таким характером він навряд чи зробить щось недозволене. Якщо дитина буде робити щось не так, лікар або асистент їй про це скажуть. Обмеживши свободу сором'язливої дитини, сформувати з нею довірчі відносини буде дуже складно. А довіра - запорука успішного лікування.
Якщо Ваша дитина рухлива, активна, в будь-якому незнайомому приміщенні відчуває себе як вдома, не відрізняє чужі речі від своїх. То таку дитину в кабінеті необхідно обмежувати. При вході поясніть їй правила поведінки. Поряд з тим чого не можна робити, потрібно обов'язково сказати, що можна робити. Для того щоб величезний інтерес і потреба рухатися у дитини були реалізовані.
Боротьба за здоров'я
Дитина плаче, не хоче сідати в крісло, відмовляється виконувати прохання дорослих, неспокійна, кусається або просто мовчить і ні з ким не розмовляє. Все це заважає стоматолога повноцінно здійснювати лікування.
Що робити батькам?
Зрозуміло, що Вам дуже хочеться, щоб лікування відбулося. І Ви усіма силами намагаєтеся допомогти лікарю умовити дитину відкрити рот. Але ця сильна особистісна залученість може створювати проблеми. Тому для початку надайте можливість лікарю як більш незалежній людині самому домовитися з дитиною. При цьому:
Основне завдання, щоб дитина мала якомога більше інтактних зубів і правильно сформований прикус. А не в тому щоб вона в даний момент сіла в крісло і відкрила рот. Значить в першу чергу, має бути завойована довіра дитини, як основа стабільної позитивної взаємодії. Нехай дитина познайомиться з лікарем, асистентом, обстановкою кабінету. Дізнається принцип роботи різних інструментів. Сама спробує ними управляти. Найголовніше це зберегти позитивні спогади про лікаря і лікування. Навіть якщо не вдалося що-небудь зробити з того, що планувалося, йти від лікаря дитина повинна в гарному настрої, а не з почуттям провини, і відчуттям, що вона погана.
Що робити якщо лікування не відбулося?
Розглянемо ситуацію, коли дитина негативно налаштована, а це ті випадки, коли вона не бажає заходити в кабінет; не підпускає до себе лікаря; відмовляється сідати в крісло; не розкриває рот, не дозволяє робити анестезію, так що батьки і лікар не знаходять можливості умовити її лікуватися.
Отже, ви пробули у лікаря весь зарезервований час, але так нічого і не зробили. Про причини міркувати можна довго. Як Вам вести себе зараз? Можливо, Ви в цей момент злитеся, швидше за все, засмучені або звинувачуйте себе в те, що сталося. Ви можете перебувати в повній розгубленості і відчувати себе безпорадним. Загалом, Вас відвідує ціла гама негативних почуттів. І це зрозуміло. У Вас була мета - вилікувати дитину, але несподівано виникла перешкода для її здійснення. Спочатку здавалося, що це якесь непорозуміння: дитина не розуміє, що користь, яку вона отримає у багато разів більша, ніж неприємні відчуття під час лікування. Але потім Ви зрозуміли, що його опір серйозно може ускладнити справу.
А як почуває себе дитина? Що з нею відбувається в даний момент?
Може бути, вона відчуває полегшення, тому що небезпека минула. Нерідко діти відчувають себе винними в тому, що відбувається: з одного боку вони хочуть догодити батькам, з іншого бояться лікуватися. У відповідь на агресію батьків і лікарів, дитина теж може злитися.
Будь-який з цих варіантів може бути вірним і з'явиться який-небудь інший, тому:
Після того, як ви обидваоє заспокоїтеся, Вам необхідно все обдумати і оцінити серйозність ситуації, відповівши для себе на наступні питання:
1. За нашими дослідженнями негативна поведінка дитини на прийомі стоматолога пов'язана з її віком.
Скільки років дитині?
Лікарі кажуть, що до 2-х негативна реакція нормальна, фізіологічно обумовлена;
від 3 до 6 зустрічається досить часто;
після 7 років дитина вже може контролювати свої емоції, і якщо присутня сильна негативна реакція у вигляді плачу, рухового збудження, крику, сильного емоційного підключення оточуючих, треба розбиратися в її причинах. Така поведінка дитини на прийомі повинна насторожити батьків.
2. Як вона ставиться взагалі до лікарів?
Якщо дитина боїться всіх людей в медичній формі, то цілком ймовірно, що стоматологічне лікування буде також важко здійснити, як і все інше. Якщо до лікарів інших спеціалізацій дитина ставиться спокійно, значить, причини негативу треба шукати в особливостях стоматологічного лікування: інтимність; больові відчуття; велика кількість незрозумілих маніпуляцій, інструментів і т.д.
3. Скільки разів дитина відмовлялася від лікування?
Одна справа, коли дитина в перший раз, прийшовши до стоматолога, видає негативну реакцію. А інша справа, коли третій, четвертий раз нічого не виходить.
З кожною новою відмовою дитини від лікування шанси його вилікувати добровільно знижуються.
4. Реакція дитини на лікування, яку ви сьогодні спостерігали, типова для неї чи ви вперше бачили подібну істерику?
Якщо це типова реакція, ймовірно, що таким чином дитина найчастіше отримує бажане. Якщо таку реакцію Ви бачите вперше, можливо, що дитина дійсно сильно злякалася.
5. Як поводиться дитина з різними лікарями?
Можливо, що одному лікарю дитина дозволяє лікувати зуби, а іншому ні. Значить для неї важлива сталість, значить справа в стосунках, а не в страху.
6. Як дитина лікувалася раніше?
Якщо раніше вона лікувався нормально. Подумайте, що сьогодні змінилося, може бути, ви прийшли в нову клініку, може Вас брав інший лікар або асистент, час не підходящий, або в минулий раз дитина була з татом, а сьогодні прийшла без нього.
7. Чи є гостра необхідність лікувати зуб?
Якщо зуб болить або руйнування значні (пульпіт), і він може розболітися в самий невідповідний момент, то звичайно, у Вас немає часу чекати поки дитина звикне до обстановки лікування і лікаря. Але якщо є час на адаптацію, то цей шанс краще використовувати.
Як не нашкодити собі після видалення зуба.
Найчастіше, з яких-небудь причин ми відкладаємо свій візит до стоматолога до того моменту, коли терпіти вже неможливо. При цьому в половині випадків стоматолог вже не в змозі зробити диво і відновити зуб. Вихід один - видалення.
І ось, набравшись хоробрості, ми приходимо до цієї «страшної» людини і через деякий час він нам говорить, що все закінчено. Для доброї половини, все сказане після не має ніякого значення, зуб-то вже видалений. І тут криється основна помилка: навіть якщо все закінчено дуже швидко і безболісно необхідно вислухати стоматолога. Як правило, лікар дає стандартні рекомендації після видалення, однак чомусь все ми розуміємо їх по-різному.
Перша фраза лікаря:
«Шарик виплюнути через 15-20 хв». Хтось же випльовує відразу, хтось тримає його півдня. І ті, і ті роблять не зовсім правильно. Перші - кулька є бар'єром між лункою видаленого зуба і порожниною рота, перешкоджаючи проникненню мікроорганізмів і утримуючи згусток в лунці. Отже, раніше його видалення призводить до раннього інфікування згустку, або його повного видалення з лунки. До того ж формування згустку відбувається не за 1 хвилину, і відсутність марлевого тампона може привести до тривалої кровотечі після видалення.
У другому випадку, марля або вата, що володіють великою гігроскопічністю, інтенсивно просочуються ротовою рідиною, що містить велику кількість мікроорганізмів. Таким чином, якщо довго тримати марлеву кульку над лункою утворюється мікробний концентрат, що так само може привести до інфікування і несприятливого результату.
15-20 хвилин - час, за який відбувається нормальне формування згустку, і ймовірність його руйнування або проникнення інфекції через нього невелика, хоча так само зберігається.
Але повернемося до рекомендацій.
«Дві години не їсти, чи не полоскати» - даний часовий проміжок знову ж є середньостатистичним. У перші пару годин ймовірність вимити згусток з лунки під час прийому їжі найбільш ймовірна. Але і тут від пацієнтів слід просте запитання: «Гаразд, їсти поки не буду, а пити-то відразу можна?» Мабуть, тут доведеться повторитися, згусток можна вимити при прийомі як твердої, так і рідкої їжі. Тобто дві години не їсти і не пити.
«Гарячого сьогодні нічого не їсти, нічим не гріти, в баню не ходити» - ряд рекомендацій, пов'язаних з тепловими процедурами. При впливі тепла відбувається розширення кровоносних судин, тому висока ймовірність розвитку кровотечі навіть при вже сформованому згустку. Інша сторона впливу тепла - денатурація білків, отже це може спричинити руйнування кров'яного згустку і збільшує ймовірність його інфікування. Два найчастіших питання після цього: «А курити можна?» - або - «А чай можна?». Ще раз повторюю - ні! До речі, курити завжди шкідливо, про це навіть Міністерство охорони здоров'я попереджає.
Наступні рекомендації пов'язані з фізичними навантаженнями, їх пропонується по можливості виключити. Однак, знову ж таки велика частина пацієнтів вважає, що для простого видалення це не важливо і цією рекомендацією нехтують. Фізичні навантаження призводять до підвищення артеріального тиску - одна з найчастіших причин розвитку кровотечі після видалення. Тобто краще пару днів себе захистити від надмірних навантажень.
Ну ось начебто все рекомендації вислухані. А тут п'ятниця та ще й перед святом і виникає питання до лікаря: «А чи можна вживати міцні напої?» Почувши негативну відповідь (алкоголь так само розширює судини), з надією звучить наступна фраза: «ну пиво хоча б можна?» В пиві той же алкоголь, тим більше його кількість (пива), як правило, дуже велике. Тому теж не можна.
И вот, немного загруженные полученной информацией, мы бредем домой. По дороге перестает действовать анестезия. Появляется боль после удаления зуба и нам становится себя так жалко, и мы бегом к ближайшей аптеке, чтобы купить килограмм Кетанова, Нурофена, Седалгина, ну или хотя бы Анальгина. Все эти препараты (назвал именно их, т.к. первые пришли в голову, это не реклама) относятся к группе нестероидных противовоспалительных препаратов. Одним из свойств данных препаратов является нарушение агрегации тромбоцитов. То есть безмерный их прием приводит к нарушению системы гемостаза и при определенных условиях может вызвать кровотечение.
Опять же, придя домой и почерпнув из глобальной сети массу информации, часть пациентов считает, что будет лучше, если для профилактики попить антибактериальные средства. Скажу прямо — в большинстве случаев антибактериальная терапия не нужна, а бесконтрольный прием антибиотиков только способствует формированию антибиотикорезистентной микрофлоры. Не принимайте лекарственные средства, не проконсультировавшись со специалистами.
В заключении хочется сказать. Если вам всё-таки придется когда-нибудь лишиться зуба, чётко следуйте рекомендациям своего врача. В большинстве случаев это поможет избежать разного рода осложнений и приведёт к скорейшему выздоровлению.
Дві основні поради:
1. Якщо у дитини біль.
2. Якщо болю немає і чекає перший візит до стоматолога.
Дві основні поради:
1. Якщо у дитини біль.
2. Якщо болю немає і чекає перший візит до стоматолога.
Тепер кілька порад загального характеру.
Особливо зауважте для себе:
Якщо дитина маленька і не розуміє, чому і навіщо його хочуть повести до лікаря, краще всього діяти за такою схемою:
Якщо дитина старша і розуміє свої проблеми з зубами, дійте так:
Розкажіть про те, чому важливо мати здорові зуби.
Наші лікарі - справжні професіонали. Вони люблять дітей і вміють лікувати зуби дітям. Вони прагнуть знайти підхід до кожної дитини.
Якщо лікар і батьки (близькі) разом допомагають дитині, то лікування зазвичай проходить успішно.
Шість міфів про догляд за зубами
Чистити зуби, користуватися зубною ниткою і двічі в рік перевірятися у стоматолога - ось стандартний набір правил людини, яка хоче зберегти здоров'я зубів. Однак догляд за зубами потрібен не тільки для білосніжноґ посмішки. Стоматологи з Університету Тафта (США) опублікували статтю, в якій викрили деякі міфи про здоров'я зубів. Вчені також пояснюють, як харчування впливає на стан зубів у дітей, підлітків, майбутніх матерів, дорослих і літніх людей.
Міф №1: Погані зуби не впливають на решту організму
Багато майбутніх матерів не знають, що їх харчування може впливати на розвиток зубів у дитини. Якщо мати погано харчувалася під час вагітності, дитина частіше відчуває проблеми з зубами в дорослому житті. «Якщо дитині з 16 тижнів до 4 місяців внутрішньоутробного життя не вистачає кальцію, вітаміну D, вітаміну А, білків або калорій, зуби можуть розвиватися неправильно», - каже Carole Palmer, одна з авторів дослідження. За деякими даними, нестача вітамінів В6 і В12 може призводити також до таких вроджених дефектів, як заяча губа і вовча паща.
Карієс, найпоширеніше захворювання зубів, у дітей зустрічається в п'ять разів частіше, ніж, наприклад астма. «Якщо у дитини болять зуби, він не може зосередитися під час уроків, а також їсть тільки їжу, яку легко жувати, але яка менш живильна, наприклад, булочки і тістечка замість фруктів і овочів», - пояснюють стоматологи.
Міф №2. Більше цукру - більше карієсу
Важливо не те, скільки цукру ви їсте, а те, скільки цукру безпосередньо стикається з зубами. Повільно розсмоктуються цукерки, солодкі напої знаходяться в роті довше, ніж інші солодощі. Це збільшує час зіткнення зубів з кислотами, які виробляють з цукру бактерії, що живуть у роті.
За даними деяких досліджень, підлітки отримують близько 80% вуглеводів з солодких напоїв. Їх постійне вживання збільшує ризик карієсу. Напої, що не містять цукру, а також кислі напої, наприклад лимонади, вважаються менш шкідливими для зубів, але при постійному вживанні, вони можуть руйнувати емаль.
Міф №3. Карієс в молочних зубах - це не страшно
Вважається, що якщо у дитини вражений карієсом молочний зуб, це не страшно, адже молочні зуби все одно випадуть. Стоматологи пояснюють, що карієс в молочному зубі може впливати на розвиток коронки постійного зуба. Якщо молочний зуб випадає або віддаляється завчасно, постійний зуб може прорізатися в неправильному положенні, що потребуватиме ортодонтичного лікування в подальшому.
Міф №4. Остеопороз вражає тільки хребет і стегнову кістку
Остеопороз також впливає на зуби. Зуби закріплені в кістках щелеп, які також можуть бути вражені остеопорозом. Брак кальцію, вітамінів D і К впливає на щільність кісток щелепи, також, як і на щільність інших кісток. Тканини щелеп, ясен, губ, піднебіння постійно оновлюються протягом життя. Щоб підтримувати ці тканини в хорошому стані, потрібна правильна дієта.
Міф №5. Зубні протези дозволяють краще харчуватися
Якщо протези не зовсім підходять, людина починає харчуватися їжею, яка легко жується, відмовляючись від фруктів і овочів. «По-перше, протези повинні бути зручними. Але навіть якщо людина відчуває певний дискомфорт, він може їсти варені овочі, консервовані фрукти, фаршироване м'ясо. Також потрібно випивати достатню кількість рідини, або використовувати жувальну гумку без цукру, що уникнути сухості в роті », - каже Carole Palmer.
Міф №6. Карієс - проблема молодих
У дорослих і літніх людей опускання ясен може привести до розвитку прикореневого карієсу. Антидепресанти, діуретики, антигістамінні препарати зменшують слиновиділення, що також підвищує ризик карієсу. Часте пиття води допомагає вирішувати цю проблему.
Цукровий діабет, який частіше зустрічається з віком, є фактором ризику пародонтозу. У діабетиків пародонтоз зустрічається в два рази частіше, ніж у людей, які не мають діабету. Пародонтоз, в свою чергу, погіршує перебіг цукрового діабету, так що ретельний догляд за зубами допомагає краще контролювати діабет.
За матеріалами "Nutrition Today".
Джерело: Medlinks.ru
Шість міфів про догляд за зубами
Чистити зуби, користуватися зубною ниткою і двічі в рік перевірятися у стоматолога - ось стандартний набір правил людини, яка хоче зберегти здоров'я зубів. Однак догляд за зубами потрібен не тільки для білосніжноґ посмішки. Стоматологи з Університету Тафта (США) опублікували статтю, в якій викрили деякі міфи про здоров'я зубів. Вчені також пояснюють, як харчування впливає на стан зубів у дітей, підлітків, майбутніх матерів, дорослих і літніх людей.
Міф №1: Погані зуби не впливають на решту організму
Багато майбутніх матерів не знають, що їх харчування може впливати на розвиток зубів у дитини. Якщо мати погано харчувалася під час вагітності, дитина частіше відчуває проблеми з зубами в дорослому житті. «Якщо дитині з 16 тижнів до 4 місяців внутрішньоутробного життя не вистачає кальцію, вітаміну D, вітаміну А, білків або калорій, зуби можуть розвиватися неправильно», - каже Carole Palmer, одна з авторів дослідження. За деякими даними, нестача вітамінів В6 і В12 може призводити також до таких вроджених дефектів, як заяча губа і вовча паща.
Карієс, найпоширеніше захворювання зубів, у дітей зустрічається в п'ять разів частіше, ніж, наприклад астма. «Якщо у дитини болять зуби, він не може зосередитися під час уроків, а також їсть тільки їжу, яку легко жувати, але яка менш живильна, наприклад, булочки і тістечка замість фруктів і овочів», - пояснюють стоматологи.
Міф №2. Більше цукру - більше карієсу
Важливо не те, скільки цукру ви їсте, а те, скільки цукру безпосередньо стикається з зубами. Повільно розсмоктуються цукерки, солодкі напої знаходяться в роті довше, ніж інші солодощі. Це збільшує час зіткнення зубів з кислотами, які виробляють з цукру бактерії, що живуть у роті.
За даними деяких досліджень, підлітки отримують близько 80% вуглеводів з солодких напоїв. Їх постійне вживання збільшує ризик карієсу. Напої, що не містять цукру, а також кислі напої, наприклад лимонади, вважаються менш шкідливими для зубів, але при постійному вживанні, вони можуть руйнувати емаль.
Міф №3. Карієс в молочних зубах - це не страшно
Вважається, що якщо у дитини вражений карієсом молочний зуб, це не страшно, адже молочні зуби все одно випадуть. Стоматологи пояснюють, що карієс в молочному зубі може впливати на розвиток коронки постійного зуба. Якщо молочний зуб випадає або віддаляється завчасно, постійний зуб може прорізатися в неправильному положенні, що потребуватиме ортодонтичного лікування в подальшому.
Міф №4. Остеопороз вражає тільки хребет і стегнову кістку
Остеопороз також впливає на зуби. Зуби закріплені в кістках щелеп, які також можуть бути вражені остеопорозом. Брак кальцію, вітамінів D і К впливає на щільність кісток щелепи, також, як і на щільність інших кісток. Тканини щелеп, ясен, губ, піднебіння постійно оновлюються протягом життя. Щоб підтримувати ці тканини в хорошому стані, потрібна правильна дієта.
Міф №5. Зубні протези дозволяють краще харчуватися
Якщо протези не зовсім підходять, людина починає харчуватися їжею, яка легко жується, відмовляючись від фруктів і овочів. «По-перше, протези повинні бути зручними. Але навіть якщо людина відчуває певний дискомфорт, він може їсти варені овочі, консервовані фрукти, фаршироване м'ясо. Також потрібно випивати достатню кількість рідини, або використовувати жувальну гумку без цукру, що уникнути сухості в роті », - каже Carole Palmer.
Міф №6. Карієс - проблема молодих
У дорослих і літніх людей опускання ясен може привести до розвитку прикореневого карієсу. Антидепресанти, діуретики, антигістамінні препарати зменшують слиновиділення, що також підвищує ризик карієсу. Часте пиття води допомагає вирішувати цю проблему.
Цукровий діабет, який частіше зустрічається з віком, є фактором ризику пародонтозу. У діабетиків пародонтоз зустрічається в два рази частіше, ніж у людей, які не мають діабету. Пародонтоз, в свою чергу, погіршує перебіг цукрового діабету, так що ретельний догляд за зубами допомагає краще контролювати діабет.
За матеріалами "Nutrition Today".
Джерело: Medlinks.ru
Кола як і будь-яка інша газована вода дуже шкідливі для зубної емалі
Велика кількість коли здатна привести до проблем із зубами. Ефект вчені порівнюють з метамфетаміном або крек-кокаїном.
Як розповідається в останньому випуску журналу General Dentistry, у 30-річної жінки, яка випиває по два літра коли в день протягом 3-5 років, спостерігалися ті ж проблеми зубів, що і у 29-річного наркомана, який «сидів» на метамфетаміні, і у 51-річного чоловіка, який тривалий час споживав крек, повідомляє Meddaily.